Akismet si vymýšlí spamy

Autor: pes502 | Publikováno: 29/07/2010 Rubrika:

Dnes byl na tomto blogu zachycen jubilejní 100. spam :) Pochopitelně zde na blogu mám nainstalovaný plugin, který je standartně dodáván ke každé instalaci WordPressu a sice Akismet.

Ten má za úkol zachytávat spamy na základě určitého vzorce, který může uživatel upravovat tím, že v Akismetu nastaví různá kritériea, podle kterých se pak předpovídá, zda je pravděpodobné, že se jedná o spam komentář, či nikoliv.

I přesto, že můj blog nenavštěvuje mnoho lidí, spamů se denně objeví desítky. To mě vedlo trošku k zamyšlení a proto jsem začal pátrat. Asi po 30 vteřinách googlení jsem narazil na blog, jehož majiteli vrtala hlavou stejná otázka jako mě. Opravdu si Akismet vymýšlí spamy?

Dotyčný bloger nakonec skonstatoval, že je krajně pravděpodobné, že Akismet si spamy skutečně vymýšlí, aby tak uměle navyšoval čísla zachycených spamů. Své tvrzení bloger doložil celkem přesvědčivými důkazy.

 1. Malá návštěvnost, ale spamů desítky až stovky v krátké době
 2. Ve spamech se objevují určité pravidelnosti (opakování odkazů a textu, stejný počet slov)
 3. Drtivá většina odkazů vede na neexistující weby, nebo na náhodně generované weby
 4. Po vypnutí Akismetu se spamy rapidně snížily (až o 90% !)

Proto jsem se i já k dnešnímu dni rozhodl, že Akismet přestanu používat. Rozhodl jsem se prozatím pro plugin Defensio. A nebojte se lidi, nenechám Vás opisovat nějakou přiblbou captchu, nebo počítat nesmyslné příklady.

Jinak pokud mi do komentářů hodíte tip na nějaký dobrý antispam plugin pro WordPress, budu Vám vděčný :)

Odkaz na zmíněný článek

 • Pro tento článek ještě lze zakoupit reklamu - zobrazit formulář pro nákup

  * (uveďte včetně http://)
  * (bude zobrazeno jako klikatelný odkaz)
  * (bude zobrazeno za odkazem, neklikatelné)
  Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit!
Powered by Copywriting.cz

K tomuto článku bylo přídáno celkem 7 komentářů:

 1. 30/07/2010#54 JackuB

  Ahoj,
  jsem rád, že článek někomu pomohl. Jinak připojím své zkušenosti s Defensiem: za více než rok fungování: 922 spamů (ohromný statistický pokles), které už skutečně vypadají jako spam (falešné trackbacky, odkazy vedoucí na funkční stránky, hodně komentářů typu (‚Nice blog! Check out mine! link‘) apod.)

 2. 30/07/2010#55 pes502

  Od té doby, co jsem Akismet vyměnil za Defensio se objevili teprve 4 spamy! Přitom Akismet jich nacházel i 7-10 denně :) Takže tvůj článek je opravdu užitečný a jsem rád, že jsem na něj narazil

 3. 31/07/2010#57 Separatista

  Zajímavá spekulace :-) Nevěřím tomu, ale ten pokles je zajímavý…

 4. 31/07/2010#58 pes502

  Taky jsem zprvu nevěřil, ovšem postupem času se pořád přikláním k názoru, že na tom opravdu něco bude. Od té doby, co jsem přešel na Defensio jsem zaznamenal pouze 9 spamu! To pro Akismet nebylo problém udělat za 1 den ;)

 5. 30/09/2010#47 Jakub Bouček

  Akismet používám dlouho a opravdu pozoruji příval spamů. Tak tomu bylo několik týdnů po té, co jsem nasadil Akismet. Protože mi to ale nedalo, zkoumal jsem zdroj přístupů robotů. Všechny spamy přišly z nějaké botnet sítě, takže zasílání Akismetem je nepravděpodobné.

  Ono stačí, aby Váš blog zachytily spamové crawlery a potom už spamy nezáleží na vaší návštěvnosti (do které se cravlery nezapočítávají!) a spamy se hrnou.

  Asi po roce a půl naprosto spokojeného používání spamy opadly a to do té míry, že přijde sotva jeden týdně.

  Ne, nevidím zde nějakou souvislost s Akismetem.

 6. 1/10/2010#42 pes502

  To je možný, ale je zajímavé, že od té doby, co jsem Akismet přestal používat došlo k OKAMŽITÉMU úbytku spamů a od té doby jich tu tolik co dříve nemám

 7. 16/01/2011#67 Defensio zachytil jubilejní 1000. spam – Pes502

  […] zachycen jubilejní 1000. spam na mém blogu. Defensio jsem začal používat 29. srpna roku 2010 (více zde) a od té doby se zde objevilo 1000 nových […]

Napište komentář: